Sofra

Yemek Takımları Nasıl Seçilir?

yemek takımları

Yemek takımları her evin vazgeçilmez bir ihtiyacıdır. Yemek masası gereksinimlerinizi tam olarak biliyorsanız, yemek takımı seçmek kolay bir iş olabilir. Bazı yararlı fikirler için bu gönderiyi gözden geçirin.

İster ev ister restoran olsun, yemek takımları vazgeçilmezdir. Yemek takımlarının bir ev hanımının sanatsal görünümünü sergilediği sıklıkla söylenir. Evleri ve misafirperverlikleri konusunda bilinçli olanlar, misafir ağırladıklarında çeşitli yemek takımları kullanarak bir tarz ifade etmeyi severler.

Yemek takımları genellikle yemek tabakları, çeyrek tabaklar, çorba kaseleri, servis kaseleri, tepsiler, pirinç tabakları, salata tabakları, tatlı tabakları vb. içerir. Bazen çay veya kahve kupaları, su kavanozları ve bardakları da içerir. İşte yemek odası için en ideal yemek takımını seçmenin yolu.

Yemek Takımı Malzemeleri

yemek takımlarıı
yemek takımlarıı


Kemik Çini

En çekici ve zarif yemek takımı malzemesi olarak kabul edilen kemik çini, aynı zamanda tüm seçeneklerin en pahalısı. Genellikle kül veya toz haline getirilmiş sığır kemiklerinden yapılır. Doğası gereği hassastır ve yanlış kullanılırsa kolayca kırılır. Her türlü gıda rengine dayanıklıdır ve doğrudan ısıtma veya mikrodalga fırından kaynaklanan aşırı ısıyı koruyabilir. Kemik çinileri her türlü desen ve şekle sokmak mümkündür ve boyandığında veya süslendiğinde güzel görünür.

Porselen

Porselen talaşlara karşı daha dayanıklıdır ancak yüzey dokusunu ve renklerini korumak istiyorsanız çok özen gösterilmesi gerekir. Kemik çini gibi, ısıya dayanıklıdır ve mikrodalgaya da uygundur. Ancak porselen kaplar hemen çatlamaya meyilli oldukları için ısısını hızlı bir şekilde değiştirmek isterseniz dikkatli olmanız gerekebilir. Mikrodalgaya yeni yerleştirdiyseniz porselen tabağı soğuk su altında tutmaktan kaçının. Benzer şekilde, buzdolabından yeni çıkardıysanız porselen kaseyi mikrodalga fırına koymaktan kaçının.

Taş kase


Stoneware, ürün yelpazesinin en ucuz ve en sağlamı olarak bilinir. Sert ve güçlüdür ve bulaşık makinelerinde ve mikrodalgalarda kullanılabilir. Sızdırmaz hale getirmek için fırınlarda pişirilen toprak kaplardır. Taş eşya kullanmanın dezavantajı, daha ağır olma eğiliminde olmaları ve elde tutulduklarında kullanım için rahat olmamalarıdır.

Havalı cam


Cam yemek takımlarında yeni bir trend, temperli camdan, yani sıkıştırılmış cam katmanlarından yapılanlardır. Bu tür yemek takımları, normal yemek takımları kadar güzel görünüyor. Ek olarak, temperli cam, yemek takımınızın talaşlara dayanıklı, mikrodalgaya dayanıklı ve dayanıklı olmasını sağlar.

Melamin

Melamin, herhangi bir porselen veya kemik çini yemek takımı kadar çekici olabilir. Ancak, diğer ikisi kadar zarif değiller. Genellikle çizilmeye karşı dayanıklı, talaşa dayanıklı, hafif ve ısıya dayanıklıdırlar. Evde küçük çocuklarınız varsa, melamin kaplar sizin için en iyisidir. Çeşitli renk ve şekillerde olabilirler ve dijital olarak basılabilir veya elle boyanabilirler. Dezavantajı, melamin kapların doğrudan bir mikrodalga fırına yerleştirilememesidir.

Yemek Şekilleri


✤ En popüler yemek takımı şekillerinden bazıları yuvarlak, oval veya karedir. Ovaller genellikle kaseler, pirinç tabakları, salata yemekleri ve tepsiler için tercih edilir. Yemek tabakları için yukarıdaki şekillerden herhangi birini tercih edebilir, ancak yemek takımlarının geri kalanıyla eşleşmelerini sağlayabilirsiniz. Tutması zor olduğundan ve yemeğin servis edilmesi için çok az yüzey sağladığından dikdörtgen veya üçgen tabaklar kullanmaktan kaçının. Yemek masanızın şekline benzer şekiller seçin. Yuvarlak bir yemek masası için sadece yuvarlak tabaklar kullanın.

✤ Çoğunuz ihtiyaçlarınıza göre 21 parçadan 75 parçaya kadar değişen bir yemek takımı satın alabilirsiniz. Ancak birbirini tamamlayan farklı yemek takımlarını her zaman karıştırıp eşleştirebilirsiniz. Belirli bir renkte yuvarlak şekilli bir yemek takımınız varsa, yapmanız gereken tek şey, mevcut yemek takımınızı yeni ve zarif gösterecek başka bir şekilde benzer tasarım veya renkte ekstra yemek takımları satın almaktır.

✤ Evde çocuklarınız varsa, onlar için bölümlere ayrılmış yemek takımları arayın. Bu tür yemek takımları, yemek takımlarınızın geri kalanına karşı öne çıkıyor ve bu da onu çocuklar için daha çekici kılıyor. Bir ebeveyn olarak, yemek servisini oldukça kolaylaştıran yemek tabaklarındaki bölmeleri takdir edebilirsiniz.

Yemek Takımı Renkleri

Beyaz, kirli beyaz veya siyah gibi nötr renklerdeyse en iyi şekilde görünür. Bu tür renkler, yiyeceklerin renklerini vurgulamaya yardımcı olur. Alternatif olarak yemek odanızın veya mobilyanızın renklerini tamamlayan renkleri tercih edebilirsiniz. Yemek takımlarının şekil ve malzemelerinin aynı olması koşuluyla yemek takımlarında çeşitli renk ve kombinasyonları tercih eden insanlar var. Örneğin, sade bir kırmızı porselen tabak ve birlikte harika görünen kırmızı puantiyeli bir kase seçebilirsiniz.


Bazı samimi ve resmi olmayan akşam yemekleri için çeşitli renklerde yemek takımları satın almayı tercih edebilecek başkaları da var. Düz veya pastel tonları çiçekli veya geometrik desenlerle tercih edebilirsiniz. Her iki durumda da göze hoş gelen yemek takımı renklerini tercih edin. Kırmızı ve sarı gibi sıcak renklerin iştahı artırdığını, gri ve mavi renklerin ise açlığı azalttığını söylüyorlar. Bu nedenle, yemek takımı renklerinizi buna göre seçin.

Dekorasyon ürünlerimize göz atmak için dekorarya.com

Yemek takımlarına göz atmak için uygarev.com

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir