Sofra

Tencere Tava Seçimi

tencere tava

Tencere Zehirli Olabilir mi? Bilmeniz Gerekenler ve Tencere ve Tavalar Nasıl Seçilir?

Hangi malzemelerle yemek yapacağınızı çok düşünebilirsiniz, ancak elinizdeki tencere ve tavaların arkasındaki malzemelere çok fazla dikkat etmiyor olabilirsiniz. FDA’ya göre , yanlış yapışmaz pişirme kaplarından gelen yüksek düzeyde toksik kimyasallar gıda kaynağımıza girebilir ve uzun süreli hasara neden olabilir. Neyse ki, her ev aşçısının amaçlarına uygun çok sayıda toksik olmayan tencere markası var. 
PFAS (per- ve polifloroalkil maddeler) olarak bilinen bu tehlikeli kimyasallar, ülke çapında satılan birçok Teflon ve yapışmaz tavada yaygın olarak bulunurken, neyse ki üretimden kaldırılıyorlar. Ancak, her ihtimale karşı, satın almadan önce yeni pişirme kaplarında tam olarak hangi malzemelerin kullanıldığını öğrenmek için yine de etiketleri kontrol etmelisiniz. 

Paslanmaz çelik, seramik, cam ve dökme demir tencere ve tavalar, yiyeceklerine kimyasal sızma riskini almak istemeyen şefler için genellikle tercih edilen malzemelerdir . Ama yine de yapışmaz tencere ve tavalarla yemek pişirmenin rahatlığını yaşamak istiyorsanız, şanslısınız. Caraway ve Our Place gibi daha yeni markalar, hem yapışmaz hem de toksik olmayan yenilikçi tencere ürünleri geliştirmiştir. 
Mutfağınız için hangi toksik olmayan tencere ve tavaların en iyi olduğunu bulmanıza yardımcı olmak için, bu ürünleri kendileri için satın alan ve pişiren müşterilere döndük. Aşağıda ayrıntıları verilen her ürün, yalnızca mükemmele yakın derecelendirmelere sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda çok sayıda parlayan incelemeye de sahiptir. 

Pişirme Gereçlerini Değerlendirirken Nelerden Kaçınılmalı?


Yapışmaz ve alüminyum gibi geleneksel fırın gereçleriyle ilgili temel sorunlar, hormonları bozan kimyasalları ve ağır metalleri yiyeceklere sızdırabilmeleridir. Araştırma, daha yeni yapışmazlık seçeneklerine ayrılmıştır ve bunların bazıları “önceden daha iyi ve belki güvenli ama henüz bilmiyoruz” kategorisine girer. Seramikte kurşun ve diğer ağır metallerle ilgili son zamanlarda endişeler de var.

Güvenirliliği kanıtlanmamış Pişirme Gereçleri: Daha Fazla Araştırma Gerektiriyorlar
Orijinal yapışmaz yüzeylerin tehlikeleri hakkındaki verilere yanıt olarak, birçok yeni yapışmaz pişirme kabı türü ortaya çıkmıştır. Birçok tüketici, emaye dökme demir gibi zamana göre daha fazla test edilmiş yüzeylere de yöneldi. Ne yazık ki, daha fazla araştırma yayınlanana kadar bu iki yüzey hala tartışmalı olarak kabul ediliyor:

Seramik Kaplı Yapışmaz Tencere Türleri

Seramik Kaplı Tencere
Seramik Kaplı Tencere


Çeşitli seramik kaplı tencere türleri, yapışmaz ve Teflondan daha güvenli olduğunu iddia ediyor. Çoğu, Teflon yerine silikon dioksit içeren bir kum türevi olan Thermalon’u kullanır.
Tüm hesaplara göre, bu yeni seramik bazlı bileşikler, orijinal yapışmaz yüzeylerden çok daha güvenli görünüyor, ancak diğer pişirme kaplarında yaptığımız gibi kullanım zamanımız veya testlerimiz yok. Bazı şirketler, biraz güven verici olan üçüncü taraf testlerini açıklar.
Ancak bazı kaynaklar, ağır metaller ve nanoparçacıklarla ilgili potansiyel bir endişe olduğunu iddia ediyor. Titanyum dioksit nanoparçacıkları, bir raporda kolondaki kanser öncesi lezyonlarla bağlantılı oldukları için özel bir endişe kaynağıdır. Thermalon’un kesin olarak titanyum dioksit nanoparçacıklarını serbest bırakıp bırakmadığını gösteren herhangi bir çalışma bulamadım, bu nedenle karar hala geçerli değil.

Porselen Emaye


Bu, pek çok farklı seçenek olduğundan, tek bir pişirme kabına sığdırılabilecek geniş bir kategoridir. Bu tavalar tipik olarak bir tür emaye seramik kaplamaya sahip dökme demirdir. Bu kaplama çeşitli şekillerde yapılabildiğinden kategori genelinde net bir güvenlik verisi olmadığı için karmaşıklaşıyor.
Testler, farklı markalarda çok çeşitli bileşikler olduğunu gösteriyor ve bazıları güvenliyken bazıları güvenli değil. Le Creuset gibi üst düzey markalardan bile kurşun ve kadmiyum sızıntısının potansiyeli hakkında son tartışmalar ortaya çıktı. Ancak şirket, güvenlik verilerini ve testlerini yayınladı ve hiçbir kurşun veya kadmiyum izi göstermedi. Fransa’da yapılan birkaç mavi Le Creuset tavam var ve onları test ettiğimde, daha ucuz markaların kurşun için çok yüksek test ettiği kurşun veya kadmiyum izi göstermediler.
Özellikle Le Creuset için, bazı raporlar tava renginin bir fark yarattığını ve mavinin daha güvenli renklerden biri olduğunu gösteriyor, bu nedenle sebep bu olabilir.

En Güvenli Tencere Seçenekleri


Şimdi çoğunlukla iyi için! İyi seçeneklere sahip bazı markalar var ama ne yazık ki henüz mükemmel bir seçenek bulamadım (yine de bir tane geliştirmek için araştırma yapıyorum!) Genel olarak, eski tarz yapışmazlık veya pişirme kullanmıyorsanız süper yüksek sıcaklıklarda, muhtemelen tencere seçenekleriniz konusunda kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Yeni pişirme gereçleri için pazardaysanız veya şu anda kullandığınızı yükseltmek istiyorsanız, bu seçeneklerin artılarını ve eksilerini göz önünde bulundurun.

Dökme Demir Tencere

Dökme Demir Tencere
Dökme Demir Tencere


Kulağa komik gelse de, kayınvalidem ve (izci olan) babamın bana dökme demirle pişirmemi söylediklerini dinlediğim için memnunum. İlk başta, dökme demirin mevsimi ve temizlenmesi ve aşındırıcı sabun vb. kullanmadan karmaşık geldiği için endişeliydim. Artık buna alıştığım için, dökme demiri ve diyetlerimizdeki ekstra demirin ek faydasını seviyorum. Ben esas olarak et pişirmek ve hindistancevizi yağı veya avokado yağında tavada kızartmak için kullanıyorum (sürekli olarak yaklaşık bir inç hindistancevizi yağı veya kızartma için içyağı tutan büyük bir tavam var… iyi baharatlardan bahsedin!).
Sabun ve brillo ped ile ovmadığınız sürece, iyi bir dökme demir tava, eşit şekilde ve iyi bir lezzetle piştiğinden, yıllarca pişirmek için çoğunlukla yapışmaz mükemmel bir yüzey olabilir. Tek dezavantajı, asit, tencerenin pH’ı ile etkileşime girerek ve kötü bir tat oluşturduğundan, domates ürünlerini pişirmenin iyi olmamasıdır. Dökme demir harikadır çünkü fırında veya set üstü ocakta (veya kamp ateşinde!) veya yukarıdakilerin hepsinde kullanılabilir.

Cam ve Cam-seramik


Cam-seramik özellikle benim için çok nostaljik bir değere sahip, çünkü onu hem dedemin evlerinde gördüğümü hem de büyürken ailemin evinde kullandığımı hatırlıyorum. O kadar çok yönlü değildir ve çoğunlukla fırıncılık için kullanılır, ancak ucuzdur (nispeten) ve yemeğime Zehir sızma olasılığı düşüktür.

Paslanmaz çelik


Nikel ve krom liçi ile ilgili bazı endişeler olsa da, paslanmaz çelik de iyi bir seçenektir. Bu, uzun pişirme süreleri, asidik bir şeyler pişirme (domates ürünleri gibi) veya yüksek sıcaklıkta pişirme ile artıyor gibi görünüyor.
Bu, pişirme gereçleri için ilk tercihim değil, ancak bunun iyi bir seçenek olduğunu ve yaygın olarak bulunabileceğini ve nispeten ucuz olduğunu düşünüyorum. Paslanmaz çelikte 18 sayısını arayın ve ardından ne geldiğini görün. Örneğin, 18/0, 18/8 veya 18/10 görebilirsiniz. İlk sayı (18) kromu temsil eder ve ikincisi paslanmaz çelik alaşımındaki nikeli temsil eder. Yani ikinci sayı ne kadar düşükse o kadar iyidir.

En İyi Tencere Nedir?


Sonuç olarak, kesinlikle buna bağlı! Hiçbir seçenek güvenlik, rahatlık ve işlevsellik açısından mükemmel puanlar almaz. Benim gibiyseniz ve günde üç kez yemek yapıyorsanız, muhtemelen bir kombinasyona ihtiyacınız olacak.

Tencere tava setlerimize göz atmak için uygarev.com/sofra

Dekorasyon ürünlerimize göz atmak için dekorarya.com

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir