Dekorasyon, Seramik

SERAMİK İLE EVİNİZDE YAPABİLECEĞİNİZ DEKORASYONLAR

seramik

İnsanların ilk uygarlıklardan beri tanışık olduğu seramik günümüz yaşam alanlarının da en önemli unsurlarından biridir. Arkeologlar için insanlık tarihi ile ilgili bilgilerin en önemli kaynakları seramik buluntularıdır. Binlerce asır bozulmadan günümüze kadar gelebilen seramikler, üzerindeki yazı, resim ve semboller ile geçmiş uygarlıkların yaşam tarzları ve kültürleri hakkında bilgi vermekte, tarihin sırlarının çözülmesine olanak tanımaktadır. 

Günümüz modern dünyasında ise sınırsız renk ve desen çeşitliliğiyle mutfaktan banyoya, yatak odasından teras ve bahçeye her mekâna uygun alternatifler sunan seramik ürünleri ile yaşam alanlarınızın her yerinde estetik dokunuşlar yapabilirsiniz. 

Seramiklerin bilinenin dışında birçok kullanım alanı vardır. Genellikle kil, toprak elementleri, tozlar ve su karıştırılarak elde edilmektedir. Şekillendirilen seramik, yüksek sıcaklıktaki fırında pişirilerek son hâlini alır. Ev dekorasyonlarında mimari özelliklerinin yanı sıra aksesuar ve obje seçimlerinde de ürünler karşımıza çıkmaktadır. Evlerinizde küçük dokunuşlarla modern ürünlerle dekorasyonunuzda modern ve şık bir görünümler elde edebilirsiniz. 

Yaşam alanlarınızı istediğiniz tarzda dekore etmeniz için önemli birer aksesuar olan seramik ürünleri kombinlemeniz de çok rahat olacaktır. 

VAZOLAR 

M.Ö. 4 binli yıllarda çömlek çarkının bulunmasıyla ortaya çıkan ilk çömlekler vazo şeklindedir. Çok eski zamanlardan beri ev dekorasyonunda kullanılan vazolar günümüzde de modern ev tasarımlarının vazgeçilmez en önemli aksesuarlardan birisidir. Modern çizgiler elde etmek isteyenler için tek renk farklı boyutlardaki vazolar, bohem ev dekorasyonu severler için tüm renkleri içinde barındıran, vintage severler ise çini desenleri içeren vazoları evlerini dekore ederken kullanabilirler. 

AYDINLATMA 

Şüphesiz ev dekorasyonunda önemli bir ölçüde tüm atmosferi etkileyen bir aksesuar olan aydınlatma için seramik kullanımı yaygındır. Parlak veya mat seçenekleriyle rengârenk aydınlatmaları dekorasyonunuzun bir parçası yapabilirsiniz.

BARDAKLAR 

Binlerce yıldır yüksek derecelerle fırınlarda pişirilen bardaklar ve kupalar renkleri, özgün desenleriyle mutfağınızı sanat galerisine çevirecek. 

SERAMİK YEMEK TAKIMLARI 

Mutfakta fonksiyonel olarak kullanımının dışında tasarımlarıyla da son yıllarda önemli hâle gelen yemek takımlarında seramiğin önemli bir yeri vardır. Klasik çizgilerin dışında özgün tasarımlarla yemek masanızı kraliyet masasına çevirecektir. 

Seramik Yemek Takımları
Seramik Yemek Takımları

DEKOR 

Tüm bu sıraladığımız alanlar dışında ürünleri evinizin farklı köşelerinde kullanıp yaşam alanlarınızı daha estetik görünüme kavuşturmanız mümkün. Eskimiş tabaklarınızdan duvar enstalasyonları, seramik çanaklardan çiçek saksısı, masaüstü düzenleyicileri, lambader gibi birçok dekor ürünü olarak evinizde yer verebilirsiniz. 

Seramik ile Porselen Arasındaki Farklar

Seramik, toprak altında bulunan kayaların çeşitli dış etkenler tarafından parçalanmasıyla oluşan bazı maddelerin birleşimiyle oluşur. Kaolen, kil ve çeşitli bazı minerallerin yüksek sıcaklıklarda pişirilmesi ile elde edilir. Porselen ise tamamiyle killi topraktan imal edilir, daha yüksek sıcaklıkta pişirilir. Porselen ve seramik hem üretim tekniği hem de hammaddeleri ile birbirlerinden ayrılırlar. ışığı geçirmez ancak suya karşı daha mukavemetsizdir. Porselen ise özellikle bardaklar, demlikler gibi sürekli su ile temas halinde ve şeffaf olması gereken eşyalarda kullanılır. Porselen, daha az dayanıklıdır, o nedenle çeşitli duvar kaplama uygulamalarında porselen tercih edilmemelidir. 

Seramik ürünlerimize göz atmak için Tıklayınız.https://uygarev.com/yemek/

Dekor ürünlerimize göz atmak için Tıklayınız.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir