Seramik

Fırın ve Fırın Kaplarının Tarihi

fırın kapları

 

Bugün bilinen fırın, zamanla çok fazla gelişti. İlk fırınlar Orta Avrupa’da bulundu ve 29.000 BCE’ye ulaştı. Bu “fırınlar” aslında eski insanların yiyecek yerleştirdiği, çoğunlukla yapraklara sarılı ve toprakla kaplı olduğu ve daha yaygın olarak ocaklar olarak bilinen çukurlar gibiydi. Hemen hemen tüm eski evlerde ısıtma ve yemek pişirmek için kullanılan bir ocak vardı. Bunlar, fırınların yanı sıra, çömlek ve tuğla yapımında da kullanılmıştır. Eski Mısırlılar, Romalılar, Yunanlılar ve Yahudiler tarafından kullanılan fırınlar genellikle taş veya tuğladan yapılmış ve çoğunlukla odunla doldurulmuş ve daha çok ekmek pişirmek için kullanılmıştır. Yunanlılar, ilk ön yükleme fırını yaratılarak kredilendiriliyor; Ayrıca ticaret ve meslek olarak pişirme geliştirdiler. 

Fırın Kapları
Fırın Kapları

Fırın Kapları

Orta Çağ döneminde Avrupalılar, Hollanda fırına benzer şömineler ve kazanlar kullandılar, ancak daha sonra, fırın önemli ölçüde gelişti. Her biri farklı bir amaca sahip ahşap, demir, kömür, gaz ve elektrikli fırınlar icat edildi. Kaydedilecek ilk fırın, 1400’lerin sonlarında Fransa’da tuğla ve çinilerden yapıldı. 1728 civarında, dökme demir fırınlar büyük çapta yapılmaya başlandı. Sonra, 1735’te François Cuvilliés adında bir adam Castrol sobasını icat etti – aynı zamanda Stew soba olarak da bilinirdi. Dizaynı yenilikçiti çünkü içerisi dumanın içinde kalıyordu. 

18. yüzyılın sonlarına doğru, Benjamin Thompson, tek bir yangın kaynağı olan ancak ayrı ayrı kontrol edilebilen dört soba üstüne sahip bir demir ocak yarattı. Bu yenilikçi tasarım aynı zamanda bir ısı kaynağı olarak da işlev gördü, ancak birçok mutfak için çok büyüktü. 1800’lerde James Sharp, ilk gaz fırınını patentledi. Pişirme için bir gaz fırınının ilk kaydedilen kullanımı, Zachaus Winzler adında bir adam tarafından 1802’de yapıldı. Bu gaz fırınları, yüzyılın sonuna kadar kitlesel olarak üretilmeye başladıkları zaman popüler olmamıştır. 1892’de, evdeki elektriğin devreye girmesinden kısa bir süre sonra, ilk elektrikli fırın geliştirildi. İlk modellerden biri Kanadalı Thomas Ahearn tarafından yapıldı. 

1900’lerde Percy LeBaron Spencer adında bir mühendis, mikrodalgaların ısıdan daha çabuk yemek yapabileceğini keşfettiğinde mikrodalga üreten mıknatısları araştırıyordu. Sekiz yıl sonra çalıştığı şirket – Raytheon Corporation – ilk ticari mikrodalga fırını üretip sattı ve ilk yerli mikrodalga fırınını izledi. Yerli mikrodalga fırının pahalı olması için biraz zaman aldı ve birçok insan radyasyondan korkuyordu. Günümüzde, çeşitli fırınlar bulunmaktadır – gaz, elektrik, ahşap – mikrodalga fırın en yaygın olanlardan biri iken, odun ateşlemeli fırınlar artık en pahalı olanlardır. 

Fırının Etkileri Örnekleri 

  • İnsanlar yemek pişirip yaşam alanlarını ısıtabilirdi. 
     
  • Teknoloji, ısıtma, radyasyon ve yakıt teknolojilerinin ilerlemesini teşvik etti. 
  • Görünüşe göre Yunanlılar tarafından geliştirilen pişirme gibi diğer endüstrilerin gelişmesine yol açtı. 
     
  • Tuğla gibi malzemeler ve çömlek gibi eşyalar, fırınlar kullanılarak yapılır ve binlerce yıldır yapılmıştır.  
  • Güvenilir, sabit bir ısı kaynağı sağlarlar. 

Fırın kapları kategorimize göz atmak ve ürünleri görmek için Tıklayınız.

Dekor ürünlerimizi görmek ve göz atmak için Tıklayınız.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir