Çay ve Kahve

Dünyanın Farklı Köşelerinde Çay Kültürü


İki yüzyıldan fazla bir süredir Çin’den dünyaya; dünyanın farklı ülkelerinde çay kültürü sanatını keşfedin…

Dünyanın dönmesini ve günlerin geçmesini sağlayan nedir? Çay tabii ki tüm dünyadaki insanları birleştiren ve toplayan bir içecek; basit bir içecekten çok daha fazlasıdır. Son 2000 yıldır, doğu Himalayalardan gelen yabani kamelya sinensis bitkisi dünyayı fethetti ve yönetti.

İçecek kültürleri, insanların yaşam biçimini değiştirdi, kıtalar arasındaki kültürel alışverişe ve ticarete büyük katkıda bulundu, hatta uluslararasılaşmaya katkıda bulunan bir faktör oldu ve en az değil, insan sağlığını iyileştirdi. Çay basitçe yaşama şeklimizi değiştirdi. Çayın kökleri Çin’de olmasına rağmen, bugün tüm kıtalarda ilginç çay kültürlerimiz var. Aşağıdaki yazıda, dünyanın her köşesindeki çay geleneği sanatı hakkında bazı ilginç gerçekleri öğreniyoruz…
Çin’den Cha Dao: Çay ilk kez Çin’de tüketildi ve başka hiçbir ülkede bu kadar uzun bir çay geleneği yok. Çinliler için çay hayatın tanımıdır. Dünyanın geri kalanı için, yetişmek birkaç bin yıl aldı. Ülke, aromalı veya aromasız en geniş çay çeşidine sahiptir. Cha Dao, Japonya’nın kültürlerine değerli bir katkı olarak Çin’den öğrendiği çay yapma sanatını tanımlayan bir terimdir.


Çin çay kültürü

Diğerleri arasındaki büyük bir fark, burada iyi bir fiyata yüksek kaliteli çay bulabilmenizdir. Bu ülkede ortaya çıkan lezzet çeşitliliği meraktan kaynaklanıyor. Çin’de çaylarına yasemin çiçekleri, krizantemler ve örneğin liçi meyvesi eklemeyi severler. Bugün Çin’de en çok tüketilen çaylardan biri, binlerce yıldır popülerliğini koruyan beyaz çay, popüler oolong çay çeşitleri , siyah çaydır.

çay kültürü
çay kültürü


Japonya’nın Çay İçme Şekli: İnsanların Çin’de çay içmeye başlamasından, çayın Japonya’ya ulaşması yaklaşık 2.000 yıl sürdü. 10. yüzyılda Japonya’ya çay getiren Eichū adında bir keşişti . Çay, Budist dini uygulamasıyla el ele gitti. Esas olarak onu içen soylular ve diğer ileri gelenlerdi. Bununla birlikte, bu çayı sıradan insanlar arasında popüler hale getirdi ve bugün Japonya, suyu ısıtmak için dökme demir testiler ve duyuları canlandırmak için gerçekten güçlü yeşil çay ile karakterize edilen zengin bir çay kültürüne sahiptir.

Bu günlerde Japonya, yeşil çay içme etrafında dönen gelişen bir çay geleneğine sahiptir. Bugüne kadar Japon takımadalarındaki çayın en yaygın olarak adlandırılır Sencha’sı , hangi anlamı ‘buğulanmış çay”’ Başka bir Japon özel matcha olduğunu , çay töreni için kullanılır yeşil toz çay, bir tür. Japonya’da bir çay seremonisi temelde, bir dizi sembolik eylemle birlikte çay içerek uyum sağlamak, neler olup bittiğine ve ne deneyimlediğinize odaklanmak ve orada olmak ile ilgilidir.
Japonya’da ziyaret ettiğiniz çay törenine bağlı olarak hepsi biraz farklı görünecek. Ancak, genel olarak, hepsinin bazı ortak kuralları vardır. Bir Japon çay seremonisi, unutamayacağınız heyecan verici bir deneyimdir ve aynı zamanda ülke kültürünün de önemli bir parçasıdır.

Britanya’nın İkindi Çayı: İngilizler günde birkaç kez çay içer, ancak geleneksel ikindi çayı kültürünün büyük bir parçasıdır. En yaygın tür, şeker ve sütle iyi giden güçlü bir tada sahip olan güçlü bir siyah çay olan İngiliz Kahvaltı Çayıdır. Çay, çeşitli bölge ve ülkelerden gelen farklı siyah çayların bir karışımıdır ve karışım, farklı üreticiler arasında değişiklik gösterebilir.

çay kültürü
çay kültürü

En yaygın karışımlar Hindistan’dan Assam çayı, Sri Lanka’dan Seylan çayı, Kenya çayı içerir ve eğer biraz daha özel bir çay ise Çin’den Keemun da içerebilir. İngiltere’de, İngiliz çay içme hakkında genel istatistikleri görebileceğiniz bir çay derneği bile var .
Türk Çay Saati: Türkiye’yi ziyaret etmeyi planlıyorsanız, çayın Türk kültürü için ne kadar merkezi olduğunu kesinlikle fark edeceksiniz. Türkiye’de her yaştan insanın çay içtiğini görebilirsiniz. Sadece kahvaltıda değil, iş toplantılarında, parklarda, sokaklarda, hemen hemen her yerde. İçecek, 16. yüzyılda ilk kez piyasaya çıktığından beri ülke için son derece önemli olmuştur.

Ancak ulusal bir içecek olarak konumunu pekiştirmesi birkaç yüzyıl daha aldı. 19. yüzyılın sonlarında bu sıcak içecek halk arasında büyük miktarlarda tüketilmeye başlandı. Ve bugün sadece sosyal yaşam için değil, ülke ekonomisi için de her zamankinden daha büyük ve tüm mağazalardan günlük olarak alınan büyük miktarlar düşünüldüğünde o kadar da garip değil.
Türk çayı alıştığımız şekilde servis edilmiyor. İçecek özel bir çift sürahi içinde hazırlanır. İçinde, sürahinin bir kısmında su kaynatılır ve diğer kısmına çayın kendisi dökülür. Genellikle çay, çok miktarda şekerli çok küçük lale biçimli bardaklardan içilir.

Ayrılık Düşünceleri: Yiyecek ve içecek el ele gider. Farklı ülkelerin mutfağı, tatlar ve farklı pişirme yöntemleri ile sonsuz çeşitlilik gösterir. Bir ülke hakkında neredeyse yemek kadar çok şey söylediği için farklı ülkelerin içme kültürüne bakmak da çok ilginç. Ve çay kesinlikle ülkeleri ve dünyanın dört bir yanından insanları derinden birbirine bağlayan içecektir. Çay içme sanatını okuduktan sonra, çayın pek çok ülkenin kültürünün belki de en önemli yönlerinden biri olduğu sonucuna varılabilir.
Çay, ilk keşfedildiği Çin’den dünyanın geri kalanına etkisini kanıtlamış, sağlığa yararları ve sosyal olayların önemli bir parçası olarak hizmet ederek, yüzyıllardır devam eden resmi çay törenleri oluşturmak için birçok kültüre ilham vermiştir.

Çay takımlarına göz atmak için Çay&Kahve kategorimize göz atabilirsiniz.

Dekorasyon ürünlerimiz için Dekorarya.com

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir